Vstup do dospelosti je skutočný zázrak. Je to zároveň jedno z najkritickejších období, o ktorom sa veľa nehovorí. Zrazu musíte zvládnuť školu, prácu, osobný život a zároveň sa nezblázniť z toho stresu. Zdá sa vám to známe?
„Work-life balance“ je fráza, ktorú počujeme na každom kroku, no nie vždy vieme, čo si pod tým predstaviť. Obzvlášť, keď máte dvadsať rokov a svet vám leží pri nohách, ale zároveň sa topíte v množstve povinností. Kedy je čas povedať dosť a vyhnúť sa vyhoreniu? A vieme to vôbec?
Ak sa vám tento problém zdá povedomý, nie ste sami. Mnoho z nás sa stále snaží nájsť rovnováhu medzi školou, prácou a osobným životom. Máme pre vás pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť prežiť tento bláznivé obdobie alebo aspoň nasmerovať na inú cestu. A áno, môže to byť trochu chaos, ale ak sa naučíte pár trikov, zvládnete to.
7 tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa stresu
1. Vstávajte skôr
Alebo inak povedané, tajomstvo úspešného dňa. Ak by ste hľadali naozaj jednu vec, ktorá vám môže naozaj zmeniť život, pravdepodobne by to bolo skoré vstávanie. Nie, nejde o to, že je to trendy a robí to tak každý, lebo musí. V skutočnosti to, ako začnete svoj deň, môže zásadne ovplyvniť jeho priebeh. No a myslím, že na pár situáciach ste si to už aj mohli všimnúť. Keď vstávate ráno skôr, máte čas pre seba. Čas na svoju rannú rutinu, ktorá vás naštartuje do nového dňa.
Môžu to byť pomalšie raňajky, ktoré si zaslúžia trochu viac času (pretože, ruku na srdce, kto sa chce ponáhľať aj s jedlom?), alebo krátky ranný workout, ktorý vám dá energiu na zvyšok dňa. Najdôležitejšie je, že ranná rutina by mala byť niečo, čo vám dodáva pocit pohody a kontroly. A ak sa vám podarí vstávať o hodinu skôr, môžete si na chvíľu užiť pokoj a ticho pred tým, ako sa zvyšok sveta rozbehne.
2. Využite svoj voľný čas naplno
Možno sa to nezdá, ale voľný čas je zlato. Sám o sebe je dar, ktorý môžeme často zbytočne míňať. Vo všeobecnosti máme dosť málo voľného času, ale keď už sa nejaký naskytne, snažíme sa ho využiť na maximum. A čo to znamená? Strávte čas s ľuďmi, ktorí vás nabíjajú energiou, nie s tými, ktorí ju vysávajú. Znamená to stretnúť sa s priateľmi, ktorí majú podobné záujmy, alebo sa venovať aktivitám, ktoré vám dávajú radosť a energiu.
Ak cítite, že by ste mali radšej len tak oddychovať a vyložiť nohy, poslúchajte svoje telo aj myseľ. Nie každý deň je ideálny na to, aby ste vyrazili von a socializovali sa. Niekedy je úplne v poriadku zostať doma a len si pozrieť film alebo prečítať knihu. Týmto spôsobom si môžete skutočne odpočinúť a nabiť si baterky.
PINTEREST / katelynturnerstudio3. Naučte sa povedať NIE
Ak ste typ človeka, ktorý sa rád snaží vyhovieť všetkým (my, ženy, s tým máme často problém), naučiť sa povedať NIE je základ. Žijeme v dobe, kedy bojujeme s FOMO - strachom, že niečo premeškáme. Stále sa objavujú nové akcie či stretnutia, a je tak ľahké podľahnúť tlaku byť všade. Často však zistíme, že keď sa snažíme vyhovieť všetkým, vyčerpávame sa.
Dôležité je uvedomiť si, že nezmeškáte nič zásadné. Niekedy je najlepšie vzdať sa príležitosti a radšej si dopriať čas pre seba. Keď poviete NIE ostatným, hovoríte ÁNO na to, čo je naozaj dôležité pre vás. A to je niečo, čo si budete ceniť v dlhodobom horizonte.
4. Zjednodušte svoj život
Keď máte príliš veľa vecí, ktoré musíte riešiť, môže to vytvoriť vo vašom živote chaos. Minimalizmus je skvelý spôsob, ako si uľahčiť rozhodovanie a získať viac času na to, čo je skutočne dôležité. Zjednodušenie sa môže týkať nielen vašej fyzickej miestnosti, ale aj toho, ako organizujete svoj čas.
Zvážte, či všetky vaše každodenné činnosti a povinnosti skutočne prispievajú k vašim cieľom alebo šťastiu. Urobte si zoznam toho, čo môžete odložiť, zjednodušiť alebo zrušiť. To vám môže dodať väčšiu flexibilitu a menej stresu v každodennom živote.
5. Naučte sa nudiť
„Ale ako sa mám nudiť? Veď každý moment musím využiť produktívne!“ To je častá myšlienka, ktorú máme. A priznám sa, že moja generácia naozaj nemá veľmi v obľube nudu. Každú voľnú chvíľu chceme vyplniť niečím - zväčša sociálnymi sieťami, Netflixom alebo nekonečnými to-do listami. Ale vedeli ste, že aj umelá nuda je vlastne niečo, čo nám môže pomôcť k regenerácii?
Keď sa nič nedeje, naša myseľ konečne dostane priestor na odpočinok. Niekedy je práve nuda to, čo nám pomôže získať nápady a kreativitu. Takže si občas doprajte chvíľu ničnerobenia. Zložte mobil, vyjdite na čerstvý vzduch bez slúchadiel alebo si len tak sadnite do kresla a nechajte svoju myseľ vypnúť.
PINTEREST / oliviasmuse_6. Naplánujte si čas pre seba do kalendára
Možno to znie trochu divne, ale plánovanie času pre seba je rovnako dôležité ako pracovné stretnutia. Pravdepodobne ste zvyknutí si plánovať každý deň čas na prácu, školu a osobné aktivity, ale nezabúdajte si naplánovať aj čas na oddych. Vašim kalendárom nevládne len práca - nechajte priestor aj pre seba.
Do kalendára môžete kľudne zapísať „meeting so sebou“. Možno sa vám to zdá vtipné, ale je to veľmi účinné. Týmto spôsobom sa budete cítiť zodpovedne, že tento čas na seba skutočne využijete, a nielen na to, aby ste neustále plnili svoj to-do list.
7. Nebojte sa požiadať o pomoc
Nikto nie je ostrov. Získanie podpory od rodiny, priateľov alebo kolegov je kľúčové. Nezabúdajte na to. Ak sa cítite preťažení, nebojte sa požiadať o pomoc alebo sa poradiť s niekým, kto má viac skúseností. Môže to byť jednoduchý rozhovor, ktorý vám pomôže vidieť situáciu v inom svetle, alebo praktická pomoc, keď sa snažíte zvládnuť náročné obdobie.
Zároveň si vytvorte podporujúcu komunitu, či už ide o priateľov, ktorí zdieľajú vaše hodnoty a podporujú vás, alebo profesionálov, ktorí vám môžu pomôcť s poradenstvom alebo koučingom. Podpora od druhých vám môže pomôcť získať späť rovnováhu. Príjmite ju!
Rovnováha medzi prácou a osobným životom je výzva, najmä v tej 20-tke. Každý deň sa objavujú nové povinnosti, výzvy a možnosti, a môže byť ťažké nájsť v tom všetkom miesto pre seba.
Ale nie je to nemožné. Skrátka sa učíme a začívame vždy nové situácie. Naučte sa vychutnávať ranné rituály, dajte si voľno, občas si dovoľte sa nudiť, povedať nie a nezabúdajte si plánovať čas pre seba. Týmto spôsobom sa nielen vyhnete vyhoreniu, ale vytvoríte si aj zdravý životný štýl.
Zdroj úvodnej fotky: PINTEREST / thetwentiesdetox, PINTEREST / kleinmichelle96