Kolagén je taká neviditeľná (veľmi potrebná) zložka našej pleti - drží ju pevnú, pružnú a mladistvú. Ale aj on má svoje slabé chvíle, a to najmä s pribúdajúcim vekom. Od 25. roku života začíname strácať približne 1 % kolagénu ročne.
Nemusí sa to zdať veľa. No keď sa k tomu pridajú zlé návyky, stres či nedostatočná ochrana pred slnečným žiarením, výsledok je jasný: pleť začína byť viac ochabnutá, suchá a vráskavá. Čo s tým?!
5 znakov, že vaša pleť stráca kolagén:
1. Pôsobí sucho a dehydrovane
Ak vaša pleť pije viac vody než vy, je to varovný signál. Kolagén je totiž zodpovedný za hydratáciu pokožky. Keď ho ubúda, pleť stráca schopnosť udržiavať vlhkosť, čo vedie k suchej a napnutej pokožke. Riešením je nielen piť viac vody, ale aj používať hydratačné krémy s kyselinou hyalurónovou a vitamínom C, ktoré pomáhajú zadržiavať vlhkosť v pleti.
2. Mimické vrásky a ryhy sú výraznejšie
Ak sa vám zdá, že sa smiech zanecháva hlbšie stopy, než by mal, je to preto, že kolagén stráca svoju pružnosť. Tento proteín totiž pomáha udržiavať pleť napnutú a hladkú. Keď ho ubúda, vrásky sa prehlbujú a pleť stráca mladistvý vzhľad.
3. Pleť stráca objem a „šťavnatý“ vzhľad
Keď pokožke ubúda kolagén, stráca aj svoju prirodzenú hustotu a podporu, čo sa prejaví najmä v oblasti líc a pod očami. Pleť pôsobí tenšie, menej napnuto a stráca svoju mladistvú šťavnatosť. Výsledkom je, žiaľ, bledší a unavenejší vzhľad.
Depositphotos4. Dochádza k ochabovaniu
Ak sa vám zdá, že pleť už nie je tak pevná ako kedysi, je to preto, že kolagén je základnou zložkou, ktorá udržiava pleť skutočne vypnutú a pevnú. Jeho ubúdaním dochádza k ochabovaniu pokožky, čo vedie k vráskam a jemným líniám.
5. Pokožka má menej pružnosti
No a čo tá pružnosť? Pokožka už nie je tak pružná ako kedysi … Je to preto, že kolagén je zodpovedný aj za jej elasticitu. Jeho ubúdaním pleť stráca schopnosť vracať sa do pôvodného tvaru po stiahnutí, čo opäť vedie k jemným vráskam a ochabovaniu pokožky.
Kolagén a menopauza
Ach, menopauza. Aký to ma ale súvis s kolagénom? Okrem nočného potenia a náladových výkyvov so sebou prináša aj niečo, čo sa nás dotýka priamo na tvári - dramatický pokles kolagénu. Vedci zistili, že počas prvých 5 rokov menopauzy môže žena prísť až o 30 % kolagénu. A aby toho nebolo málo, v nasledujúcich rokoch klesá jeho hladina až dvojnásobnou rýchlosťou než pred menopauzou.
Prečo sa to deje? Jednoducho - hormón estrogén, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v tvorbe kolagénu, prudko klesá. Menej estrogénu = menej kolagénu = menej pevnosti, objemu a pružnosti pokožky. Okrem toho, často sa objavia aj problémy so suchou pokožkou, zhoršením elasticity a celkovým unaveným vzhľadom.
Tip: V tomto období je dobré zaradiť do starostlivosti produkty s retinolom a peptidmi, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu, a doplniť stravu o kolagénové doplnky, ideálne s obsahom vitamínu C, ktorý zlepšuje vstrebateľnosť. A nezabudnite na hydratáciu, pleť ju teraz potrebuje ako naozaj nikdy predtým.
Čo so stratou kolagénu môžeme robiť?
Hoci sa strate kolagénu nedá vyhnúť, našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako jeho stratu spomaliť:
- Ochrana pred slnkom: UV žiarenie je jedným z hlavných faktorov, ktoré urýchľujú rozklad kolagénu. Používajte denný krém aspoň s SPF 30 alebo vyšším, aj keď je zamračené. Nezabúdajte na krk a dekolt!
- Vyvážená strava: Potraviny bohaté na vitamín C (citrusové plody, paprika, jahody) podporujú tvorbu kolagénu. Zdroje bielkovín ako ryby, vajcia a strukoviny poskytujú aminokyseliny potrebné na jeho syntézu. Zdravé tuky z orechov, semienok a avokáda pomáhajú udržiavať pleť hydratovanú.
- Doplnky stravy: Hydrolyzovaný kolagén (kolagénové peptidy) môže pomôcť zlepšiť elasticitu a pevnosť pokožky. Pravidelný príjem tiež môže znížiť jemné vrásky a zlepšiť hydratáciu pleti.
- Zdravý životný štýl: Čo to znamená? Určite dostatok spánku (7-9 hodín denne)! To umožňuje regeneráciu pleti. Pravidelný pohyb zas zlepšuje prekrvenie pokožky a podporuje tvorbu kolagénu. Vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu pomáha udržiavať pleť zdravú.
- Topická starostlivosť: Hľadajte hlavne produkty s retinolom, peptidmi, vitamínom C a kyselinou hyalurónovou. Tieto zložky podporujú tvorbu kolagénu a zlepšujú štruktúru pleti.
Naozaj fungujú kolagénové produkty?
To je otázka, ktorá s nami často zarezonuje. Pravdou je, že kozmetický priemysel kolagén miluje. Nájdete ho v krémoch, sérach, maskách, dokonca aj v telových mliekach. No dokáže kolagén v kréme preniknúť do pleti a niečo reálne urobiť?
Krátka odpoveď? Nie tak úplne. Kolagén ako molekula je totiž príliš veľký na to, aby prenikol do hlbších vrstiev pokožky, kde by mohol niečo opravovať alebo obnovovať. Pôsobí iba na povrchovej úrovni – teda dokáže zjemniť textúru pleti, hydratovať a dať vám pocit sviežosti. Ale nečakajte liftingový efekt na počkanie.
Čo skutočne funguje?
- Produkty s retinoidmi (vitamín A), vitamínom C, peptidmi alebo kyselinou hyalurónovou - tie skutočne stimulujú produkciu vlastného kolagénu v pleti.
- Kolagénové doplnky, najmä ak sú kvalitné a hydrolyzované, môžu pri pravidelnom užívaní pomôcť zlepšiť elasticitu, hydratáciu a dokonca aj znížiť jemné vrásky.
Takže ... kolagénový krém? Áno, ako hydratačná pomoc a príjemný luxus. Ale ak chcete pleť reálne spevniť, siahnite hlbšie - buď po aktívnych látkach, alebo po výživových doplnkoch.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos