Od kakaovníka po pralinku: Objavte 10 neuveriteľných faktov o čokoláde

Zaujímavosti o čokoláde

Čokoláda – ten lahodný kúsok šťastia, ktorý si vieme vychutnať pri každej príležitosti, a zároveň poriadne sladké tajomstvo. Je to ten druh pochúťky, ktorá nás dokáže potešiť, upokojiť a niekedy aj motivovať. Poriadne motivovať. Veď komu sa nevybaví predstava čokoládovej pralinky po dlhom dni, alebo kúsok čokoládového koláča pri oslave s rodinou?

Vedeli ste, že čokoláda má skrytých ešte oveľa viac fascinujúcich faktov? Je omnoho viac než len sladká pochúťka. Vyrába sa z kakaových bôbov, ktoré rastú na kakaovníkoch v tropických oblastiach, a tento proces výroby čokolády siaha hlboko do histórie. Prvé kakaové bôby objavili už staroveké civilizácie v Strednej Amerike, ktoré ich považovali za posvätný dar. Od tých čias prešla čokoláda obrovskou premenou - od horkého nápoja až po bohatý sortiment čokoládových tyčiniek a dezertov, ktoré poznáme dnes.

10 zaujímavých faktov o čokoláde

1. Čokoláda na strome? Áno!

Čokoláda v podstate pochádza zo stromu, konkrétne z kakaovníka pravého (Theobroma cacao), ktorý rastie výlučne v tropických oblastiach. Tento strom môže vyrásť až do výšky 15 metrov, no pre praktickosť a prístupnosť k plodom ho pestovatelia často pristrihávajú. Zaujímavosťou je, že plody kakaovníka obsahujú kakaové bôby - základ každej čokolády. Každý strom ročne vyprodukuje približne 30 až 50 kakaových strukov, z ktorých každý obsahuje okolo 20 až 60 bôbov.

Bude vás zaujímať: Delená strava: Ako správna kombinácia potravín podporuje trávenie a chudnutie?

Kakaovník pravý
Depositphotos

2. Švajčiari sú najväčšími „mlsúnmi“ čokolády

Švajčiarsko je svetovým rekordérom, pokiaľ ide o spotrebu čokolády - priemerný Švajčiar skonzumuje ročne neuveriteľných 8,8 kilogramov tejto dokonalosti. Pre porovnanie, bežný Európan skonzumuje približne 5 kg čokolády ročne. Švajčiarska tradícia výroby kvalitnej čokolády a jej hlboké zakorenenie v kultúre tak zjavne neprichádza nazmar.

3. Čokoláda je plná živín a prospešných látok

Pri rozumnej miere je čokoláda dokonca zdravá. Samotné kakaové bôby sú totiž bohaté na minerály, ako sú horčík, železo či zinok, a obsahujú antioxidanty, ktoré chránia naše bunky pred voľnými radikálmi. Tmavá čokoláda s vysokým obsahom kakaa dokonca pomáha zlepšovať krvný tlak a prietok krvi. Vždy si však pozrite etiketu - kvalitná čokoláda by mala obsahovať čo najvyšší podiel kakaa a minimum pridaného cukru.

4. Čokoláda nás robí šťastnými

Je vedecky dokázané, že po čokoláde sa cítime lepšie a šťastnejšie. Kakaové bôby obsahujú fenyletylamín, látku, ktorá stimuluje produkciu endorfínov a hormónu šťastia - serotonínu. Čokoláda teda nielenže dobre chutí, ale aj znižuje stres a zlepšuje náladu. Takže ak sa cítite pod psa, malý kúsok kvalitnej čokolády môže byť ideálnym spoločníkom.

5. Je biela čokoláda naozaj čokoláda?

Toto je trochu kontroverzné. Biela čokoláda totiž neobsahuje kakaový prášok, ktorý je typický pre horkú alebo mliečnu čokoládu. Obsahuje však aspoň 20 % kakaového masla, čo ju podľa noriem právne kvalifikuje ako čokoládu. Na rozdiel od klasickej čokolády biela čokoláda neponúka takú bohatú chuť ani antioxidanty. Stále ju ale máme radi.

Odporúčame aj: Hubová káva: Nový spôsob, ako si zlepšiť zdravie, alebo marketingový trik?

Biela čokoláda
Depositphotos

6. Slaná čokoláda? Prečo nie!

Čokoláda sa neustále inovuje a experimentuje sa s rôznymi príchuťami - od karamelovej a kávovej až po čili, a dokonca i slanú čokoládu. Na trhu môžete nájsť aj ružovú čokoládu, ktorá je vyrobená z rubínových kakaových bôbov alebo čokoládu s prídavkom moringy, rastliny známej svojimi výživnými vlastnosťami. O, a aby sme nezabudli na nedávny fenomén z Dubaja v podobe čokolády s pistáciami. Všetko je predsa o objavovaní nových chutí a zážitkov.

7. Kultúrny fenomén aj umelecká inšpirácia

Čokoláda inšpiruje nielen chuťové bunky, ale aj umenie. Napríklad na Filipínach existujú „Čokoládové hory“, ktoré sú pomenované podľa ich hnedého odtieňa počas suchých mesiacov. Zaujímavé sú aj poštové známky, ktoré voňajú po čokoláde, a dokonca existujú aj čokoládové kocky podobné Legu. Svet je skutočne sladký.

Neprehliadnite: Najlepšie spôsoby detoxikácie bez prísnych diét a drastických zmien

8. Sviatočná sladkosť po celý rok

Čokoláda patrí k slávnostným stolom nielen počas Vianoc či Veľkej noci, ale aj na narodeniny a svadby. Oslavy bez čokolády si vie predstaviť len málokto. Či už vo forme pralinky, čokoládového koláča alebo šálky horúcej čokolády, vždy dodáva chvíľam osobitý nádych a pocit luxusu.

9. Najväčšia čokoládová tyčinka na svete

Svetová rekordérka medzi čokoládovými tyčinkami mala rozlohu 383,24 metrov štvorcových a vážila približne 13 ton! Vznikla v Anglicku v roku 2011 a bola vytvorená na oslavu obrovského úspechu miestnej čokoládovej továrne. Predstavte si, koľko by trvalo takúto tyčinku zjesť - asi by ste si museli pozvať poriadne veľa kamarátov. Alebo aj nie.

10. Najdrahšia čokoláda na svete

Najdrahšia čokoládová tyčinka Cadbury, stará takmer sto rokov, bola vydražená za viac ako 990 eur. Tieto starožitné čokoládové kúsky sú dnes považované za cenné relikvie, najmä ak majú historickú hodnotu. Kto by povedal, že stará čokoláda sa môže stať takým drahým pokladom?

Čokoláda je skrátka fascinujúca nielen chuťou, ale aj históriou a kultúrnym významom. Spája ľudí naprieč generáciami a krajinami. Od švajčiarskych majstrov po kakaové plantáže v Brazílii a Kolumbii. Zanechala svoju stopu na mnohých miestach sveta. Aj v mnohých domácnostiach. A teda keď nabudúce siahnete po kúsku čokolády, spomeňte si na tieto zaujímavosti, ktoré jej dodávajú nový rozmer. Spravte si jej konzumáciu výnimočnejšou, nie s výčitkami.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

1 komentár

Milada Drobná

Milada Drobná

12.11.2024 11:39

No tak to si veru už čokoládu nebudem odopierať :)))

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE