Zdraviu škodlivé plesne na stenách – ako sa ich účinne zbaviť?

Domov má byť naším útulným miestečkom, v ktorom sa cítime príjemne. Avšak niekedy sme jeho otrokom. Zabúdame na to, že byt/dom má slúžiť nám, a nie my jemu. Za každých okolností sa snažíme aby bol maximálne čistý a bez akýchkoľvek nepríjemných vôní. Preto pravidelné behanie s vysávačom, mopom a prachovkou je každotýždenným maratónom povinností.

Niekedy však ani všetky prípravky, ktoré použijeme nemusia byť účinné. Ak máme v byte priveľkú vlhkosť, môže sa to odraziť na plesni, ktorá má tendenciu okupovať steny, rohy stien alebo stropy. Spočiatku je neškodná, ale z dlhodobejšieho hľadiska môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Čo s tým? Rozhodne nemusíte utekať do obchodu po chemické prípravky. Stačí ak zájdete do kuchyne a vyberiete si správne ingrediencie.   

Odporúčame: Rumanček – liečivá bylinka pre zdravú pokožku

soľ a prášok z horčičných semien

Zdroj: Shutterstock®

Kuchynská soľ a horčičné semená

Soľ je jedným z najlepších pomocníkov na odstránenie plesne. Dokáže ľahko absorbovať vlhkosť a vytvára ochrannú bariéru proti rozmnožovaniu a rastu mikroorganizmov. Slúži nielen na dezinfekciu, ale aj na odstránenie plesnivých škvŕn.

V tomto prípade nasypte ½ kg soli do fľaše s väčším hrdlom a umiestnite ju do stredu miestnosti alebo v blízkosti plesnivej steny. Soľ tak bude pohlcovať vlhkosť a zabraňovať množeniu baktérií a húb, ktoré spôsobujú pleseň. Ak si všimnete, že soľ vo fľaši zmení farbu, tak je načase ju vymeniť, pretože už nedokáže pohlcovať vlhkosť. 

Na rovnakom princípe fungujú aj horčičné semená, ktoré majú dezinfekčné vlastnosti, čím pomáhajú odstraňovať huby, ktoré napadajú steny a stropy, a vytvárajú na nich pleseň. Prášok z horčičných semien pohlcuje vlhkosť v miestnosti, preto je vhodné nasypať ho do misky a položiť do blízkosti plesnivých stien. Tento prášok vymeňte raz za týždeň. 

ocot a sóda

Zdroj: Shutterstock®

Biely ocot a sóda

Ocot je jedným z najlepších ekologických čistiacich prostriedkov, ktoré sa využívajú aj na odstraňovanie plesní. Má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pôsobia priamo na mikroorganizmy spôsobujúce vlhkosť a plesne.

Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a zmes vlejte do fľaše s rozprašovačom. Nastriekajte na stenu a nechajte pôsobiť 20 minút. Po uplynutí danej doby steny zotrite vlhkou handričkou alebo špongiou.

Aj sóda pomáha pohlcovať vlhkosť v domácnosti. Má antibakteriálne vlastnosti, preto sa používa na čistenie mnohých povrchov. Navyše má bieliace vlastnosti a pôsobí ako dezodorant, ktorý pomáha odstraňovať zápach a vlhkosť.

Zmiešajte sódu s vodou alebo citrónovou šťavou. Vytvorenú zmes naneste na plesnivé mapy na stene a nechajte pôsobiť 20 až 30 minút. Následne zvyšky zotrite štetcom alebo handričkou. 

Odporúčame: Vlny vo vlasoch rýchlo a jednoducho: Potrebuješ len 1 vec!

tea tree olej

Zdroj: Shutterstock®

Čajovníkový olej (Tea Tree olej)

Čajovníkový olej patrí medzi populárne oleje, pretože slúži nielen nášmu zdraviu a kráse, ale je pomocníkom aj pri zdravom upratovaní domácnosti. Má protiplesňové vlastnosti.

Pridajte lyžičku čajovníkového oleja do pol litra vlažnej vody, nalejte do fľaše s rozprašovačom a poriadne pretrepte. Vytvorený prípravok nastriekajte na stenu a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom povrch steny utrite handričkou.

Samozrejme, v tomto období nezabúdajte na poriadne vetranie miestností, pretože pravidelné vetranie je kľúčom k odstráneniu vlhkosti v domácnosti. 

Neprehliadni: Lepšia budúcnosť vďaka desatoru pravidiel pre naplnený rok

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE