Suché pery? Dermatológovia odhaľujú pravdu, čo za tým môže byť

Starostlivosť o suché pery

Ani vy si neviete predstaviť deň bez balzamu na pery? Kľúče, peňaženka, telefón, balzam na pery. Pre mnohých z nás je tento malý zázrak (ktorý sa zmestí naozaj všade) nevyhnutnou súčasťou našich denných rituálov. Je to ako posledný bezpečnostný krok pred opustením domu. Bez balzamu na pery sa jednoducho nedá odísť. 

Ale prečo to tak je? Prečo naše pery neustále potrebujú hydratáciu? Je to normálne alebo za tým môže byť niečo vážnejšie?

Pery nemajú žiadne mazové žľazy

Jedným z hlavným dôvodom suchých pier je, že pery nemajú mazové žľazy, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie hydratácie v pokožke. To znamená, že pery sú omnoho náchylnejšie na vysúšanie ako zvyšok pokožky a vyžadujú si viac starostlivosti. Ak k tomu pridáme chladné a suché počasie, pery ešte viac strácajú vlhkosť. A preto sú popraskané pery v zime také bežné. Vysoká vlhkosť (napríklad teplé letné dni) pomáha perám zostať hydratovanými. Naopak, nízka vlhkosť (myslíme tým mrazivé zimné noci) jednoducho vysáva vlhkosť z pokožky.

Ale suché pery môžu mať aj iné príčiny. Dehydratácia, časté lízanie pier, používanie silných kozmetických prípravkov ako retinol v blízkosti pier a vedľajšie účinky liekov (napríklad tých na akné) môžu byť ďalšími faktormi.

Ako liečiť suché pery
Depositphotos

Kedy suché pery naznačujú niečo vážnejšie?

V zriedkavých prípadoch môžu suché pery signalizovať aj vážnejší zdravotný problém. Napríklad nedostatok vitamínov skupiny B, anémia (nedostatok železa), ekzém alebo bakteriálna infekcia môžu viesť k závažnej forme popraskaných pier nazývanej cheilitída. Pri cheilitíde pery nie sú len suché, ale sú často aj červené, opuchnuté, svrbivé a popraskané. Existuje aj forma známa ako angulárna cheilitída, pri ktorej sa kútiky pier stanú veľmi bolestivé a popraskané. 

Ďalším príkladom je aktinická cheilitída, čo je predrakovinová lézia spôsobená dlhodobým vystavením slnku. Tento stav môže spôsobiť šupinaté pery a zafarbené škvrny. V prípade pochybností, a najmä ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je určite dobré poradiť sa s lekárom.


Ako liečiť suché pery?

Ak sú vaše pery len trochu suché, najčastejším riešením bude kvalitný balzam na pery. Pri výbere balzamu hľadajte ale také produkty, ktoré obsahujú zložky ako glycerín a aloe vera. Tieto látky pôsobia ako humektanty, čo znamená, že priťahujú vodu do pokožky a pomáhajú ju udržať tam, kde je potrebná. 

Práve tieto zložky pomáhajú pri hydratácii pokožky na perách. Okrem nich je užitočné, ak balzam obsahuje aj emolienty ako bambucké maslo, kakaové maslo alebo včelí vosk, ktoré upokojujú suchú a podráždenú pokožku.

V ideálnom prípade by mal balzam obsahovať aj okluzívne zložky ako vazelínu, minerálny olej alebo silikón, ktoré vytvárajú bariéru a chránia pred stratou vlhkosti. Takže, ak chcete efektívne hydratovať pery, nezabudnite na dôležitú vrstvu - naneste najprv hydratačný balzam a potom vrstvu vazelíny, ktorá to všetko uzamkne.

1. Kedy aplikovať balzam a kedy zvoliť iný prístup?

Odborníci odporúčajú aplikovať balzam na pery niekoľkokrát počas dňa, najmä keď sú pery vysušené. Avšak, keď sa vaše pery uzdravia, balzam by malo stačiť používať len niekoľkokrát denne - ráno, večer a možno po jedle. Pri hojení pier je tiež dôležité vyhýbať sa mentolu alebo gáfru. 

Hoci tieto zložky poskytujú okamžitý chladivý pocit, môžu pery ešte viac vysušovať. Okrem toho, je vhodné vyhnúť sa aj vonným látkam, farbivám a konzervačným látkam, ktoré môžu spôsobiť ďalšie podráždenie. To platí aj pre rúže, takže vždy skontrolujte zloženie produktov, ktoré si plánujete zadovážiť. 

2. Exfoliácia a jej rola pri popraskaných perách

Ak vás trápia suché, olupujúce sa pery, stavte tiež na fyzický exfoliant na odstránenie odumretých kožných buniek. Tento krok môže nielen pomôcť perám dýchať, ale aj umožniť rúžu, aby sa nanášal rovnomernejšie. Ak sú však pery bolestivé alebo zapálené, určite sa vyhnite scrubom a zamerajte sa na balzam, kým sa pery úplne neuzdravia.

Balzam na pery
Depositphotos

3. Udržiavanie zdravých pier: Základ je hydratácia

Keď sú vaše pery zdravé, je dôležité udržiavať ich hydratované. Presne tak, dlhodobá a konzistentná starostlivosť je kľúčová. Zvýšený príjem vody a vytvorenie vlhkejšieho prostredia vám pomôže udržať pery v optimálnej kondícii. Ak chcete starostlivosť posunúť na vyššiu úroveň, v zime môže pomôcť aj zvlhčovač vzduchu, ktorý zmierni vysušenie spôsobené vykurovaním v interiéroch.

Tip: Mimochodom, nezabúdajte ani na spôsob, akým dýchate. Snažte sa dýchať nosom a udržiavať ústa zavreté, aby ste znížili prúdenie suchého vzduchu okolo pier. To je obzvlášť dôležité pri spánku! 


4. Nezabúdajte na ochranu pred slnkom

Posledný krok v starostlivosti o pery je ochrana pred slnkom. A to nie iba v lete, ale aj v zime. Slnečné lúče môžu znížiť vlhkosť na povrchu pier, čo vedie k ich vysúšaniu a popraskaniu. Pokožka na perách je mimoriadne jemná a náchylná na poškodenie slnkom, preto je balzam na pery s SPF nevyhnutnou súčasťou každodennej ochrany.

Takže, ak aj vy patríte k tým, ktorí si bez balzamu na pery nevedia predstaviť ani minútu, už viete, prečo je tomu tak. A naozaj, pery si zaslúžia svoju vlastnú dávku starostlivosti. S trochou lásky, správnymi produktmi a trochu pozornosti môžete zabrániť suchým a popraskaným perám a zaistiť, že vaše budú vždy pripravené na úsmev, sladký bozk alebo nejaké to novoročné líčenie. 

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE