5 faktov o riasenke, ktoré vás šokujú: Od uhoľného prachu až po moderné technológie

Fakty o riasenke

Určite to poznáte. Riasenka je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny našich kozmetických taštičiek. Nanášame ju takmer každé ráno, či už ideme do práce, na kávu s kamoškami, alebo na špeciálnu príležitosť. Ale zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vlastne vznikla a aké zaujímavosti skrýva? Poďme sa pozrieť na pár faktov, ktoré by vás mohli prekvapiť!

5 faktov o riasenke, ktoré vás prekvapia

1. Ako začala celá mánia? S troškou vazelíny a uhlia!

Príbeh riasenky začína v roku 1915, keď Thomas Lyle Williams, mladý chemik, sledoval svoju sestru Mabel. Mabel si snažila zvýrazniť riasy domácou zmesou vazelíny a uhoľného prachu. Thomas dostal nápad, ktorý by zmenil svet krásy – prečo to nevylepšiť a nevytvoriť produkt, ktorý by mohla používať každá žena? Zašiel sa svojím kamarátom, požičal si chemický set a pustil sa do práce. 

Výsledkom bola prvá komerčne vyrábaná riasenka, ktorú pomenoval Maybelline. Meno vzniklo spojením slov Mabel (meno jeho sestry) a vaseline (vazelína). Geniálne, že? Tak vznikol produkt, ktorý dnes používajú ženy po celom svete.

Bude vás zaujímať: Prečo sa oplatí zaobstarať si špeciálny odličovač očí?

Vznik maskary
Depositphotos

2. Rimmel a Európa: Prvý, čo predbehol dobu

Ak si myslíte, že Maybelline bola úplne prvou riasenkou, mýlite sa. Francúzsky parfumér Eugène Rimmel založil svoju kozmetickú značku v Londýne už v roku 1834 a predstavil riasenku, ktorá bola vyrobená z včelieho vosku a uhlíkového prachu. Bola tak obľúbená, že v mnohých jazykoch sa dodnes slovo „rimmel“ používa ako synonymum pre riasenku.

3. Z jednoduchých zmesí po high-tech vzorce

Riasenka prešla dlhú cestu od jednoduchých zmesí vazelíny a uhlia až po dnešné high-tech zloženia. Moderné riasenky obsahujú polyméry, ktoré predlžujú a zahusťujú riasy, rôzne typy pigmentov, ktoré zabezpečia sýte farby, a niektoré dokonca obsahujú ošetrujúce látky, ako sú vitamíny či oleje, aby riasy zostali zdravé a silné. Kto by to bol povedal, že každodenný kozmetický produkt môže byť tak prepracovaný?

Prečítajte si: Najzaujímavejšie fakty o líčení: Kedy vznikol najstarší make-up a kde objavili prvý lak na nechty?

4. Príchod vodeodolnej riasenky

Určite ste sa niekedy zamysleli, kedy vznikla prvá vodeodolná riasenka. Ako ženy, vždy hľadáme spôsoby, ako udržať svoju krásu nedotknutú. V tomto prípade chceli, aby boli riasy dokonalé aj v daždi či pri slzách. Maskara bola vôbec prvým kozmetickým produktom na trhu, ktorý bol vodeodolný

Na pulty obchodov sa dostala v roku 1938. Žiaľ, bol to 50-percentný terpentín a trvalo niekoľko desaťročí, kým prišla lepšia alternatíva. Neskôr, v 60. rokoch to boli doslova záchrancovia. Značky sa predbiehali, kto príde s lepšou receptúrou a výsledkom sú dnešné moderné vodeodolné riasenky, ktoré zvládnu aj tie najdrsnejšie podmienky (plážová párty, niekto?).

Inšpirujte sa: Ovládnite ikonické líčenie 90. rokov: Kompletný návod s top produktmi Dermacol

Maskara a jej história

5. Riasenka ako topka vo svete krásy

Vedeli ste, že riasenka je hneď po rúži druhým najpoužívanejším kozmetickým produktom na svete? Dáva to zmysel - dodáva očiam šmrnc a dokáže zmeniť celkový vzhľad tváre v priebehu pár sekúnd. Zo všetkých make-up produktov na trhu má maskara najkratšiu životnosť, a to približne tri až päť mesiacov. No a keď to všetko sčítame, priemerná žena minie za riasenky za svoj život približne 3 400 eur. 

PS: Dôvod, prečo väčšina žien inštinktívne otvára ústa pri nanášaní maskary? V skutočnosti je jednoduchšie nežmurkať, keď máte ústa otvorené.

Takže nabudúce, keď si ju budete nanášať a líčiť sa, spomeňte si na to, aký zaujímavý príbeh má za sebou!

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE