Prvý mobilný telefón: Kedy ho dieťaťu kúpiť a aký by mal byť?

Technológie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta a stretávame sa s nimi na každom kroku. Dnes už i 5-ročné dieťa vie, ako si pustiť obľúbenú rozprávku na rôznych internetových platformách. O pár mesiacov tu máme Vianoce a mnohí rodičia pravdepodobne nájdu v listoch pre Ježiška jednoznačné prianie – telefón. Možno i vy stojíte pred otázkou: „Nastal ten správny čas kúpiť môjmu dieťaťu mobilný telefón?"

Zaobstarať vášmu dieťaťu prvý telefón je veľmi osobné a individuálne rozhodnutie, no veľa detí ho začne žiadať (a dostávať) už na základnej škole a niektoré i oveľa skôr. 

Keď dáte svojim deťom mobil, dávate im do rúk mocný nástroj na komunikáciu a produkciu médií. Vďaka nemu môžu vytvárať text, obrázky a videá, ktoré je možné okamžite a široko distribuovať na webové stránky. Rodičia musia zvážiť, či sú ich deti pripravené používať telefón zodpovedne a s rešpektom. Kedy je teda vhodné kúpiť dieťaťu mobil?

Neprehliadni: Korunný princ, „sendvič" alebo maznáčik: Ktoré dieťa máte doma?

 

Mobil pre dieťa

Zdroj: Depositphotos

V akom veku by malo dostať dieťa prvý telefón?

Väčšina rodičov kúpi mobilný telefón svojím deťom v prvých rokoch návštevy školy, aby ich mohli kontrolovať a mali prehľad o ich pohybe. Je to predovšetkým z dôvodu bezpečnosti – deti začínajú chodiť domov samé, navštevujú krúžky a venujú sa rôznym mimoškolským aktivitám.

Neexistuje teda žiadny štandardný vek, ktorý by signalizoval pripravenosť dieťaťa na smartfón. Fyzický vek nezohráva kľúčovú úlohu. Viacerí psychológovia odporúčajú zamyslieť sa nad zrelosťou vášho dieťaťa. 

Dieťa by malo mať svoj vlastný mobil z určitého dôvodu. Väčšina rodičov kupuje dieťaťu mobilný telefón preto, aby sa mohli kedykoľvek dozvedieť, kde sa nachádza a ako sa má. Pokiaľ sa chce hrať na telefóne hru, nie je to dôvod na to, aby malo vlastný mobil.

Skúste si položiť nasledujúce otázky:

 • Má vaše dieťa zmysel pre zodpovednosť? 
 • Príde domov v tom čase, na ktorom ste sa dohodli?
 • Má vaše dieťa tendenciu strácať veci alebo naopak je veľmi pozorné?
 • Bude váš syn či dcéra používať textové, fotografické a video funkcie zodpovedne a nebude zahanbovať alebo obťažovať ostatných?
 • Budú vaše deti schopné držať sa pravidiel, ktoré ste im stanovíte –kedy, kde a ako dlho môžu telefón používať?

Správny vek, kedy dať deťom ich prvý mobil, je naozaj len na vás. Vek nie je taký dôležitý ako zrelosť vášho dieťaťa, schopnosť dodržiavať pravidlá doma a v škole a zmysel pre zodpovednosť. 

Prečo by dieťa malo mať mobilný telefón?

Prečo vaše dieťa potrebuje smartfón? Tu je zopár dôvodov, ktoré definujú potrebu vlastniť mobilný telefón: 

 • cestovanie do a zo školy, ako prostriedok komunikácie, ak sa niečo zmení, aby ste mali prehľad o tom, kde sa vaše dieťa nachádza
 • kontakt s rodinou a priateľmi
 • prístup k portálom s domácimi úlohami
 • jednoduchý prístup k online zdrojom, výskumu a ďalším vzdelávacím aplikáciám, ktoré sú niekedy predpísané školou
 • učiť sa zodpovednosti
 • budovanie dôvery

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Ako na pozitívne myslenie?

Mobilný telefón

Zdroj: Depositphotos

Čo treba zvážiť pred kúpou mobilného telefónu?

Keď sa už rozhodnete vášmu dieťaťu kúpiť telefón, je potrebné zvážiť niekoľko vecí:

 • Náklady: koľko ste ochotní zaplatiť za telefón pre vaše dieťa? Smartfón z druhej ruky je často oveľa lepším riešením pre mladého človeka, ktorý prvýkrát niečo takéto vlastní a zároveň vás to nebude až tak mrzieť, keď telefón náhodou stratí.
 • Budete svojmu dieťaťu dobíjať každý mesiac kredit alebo si vezmete telefón na paušál?
 • Rozptýlenie: smartfón okrem základných funkcií poskytuje i bohatú formu zábavy. Vaše deti by mali vedieť, kedy prestať s hraním hier, s pozeraním videí a s aktivitami na sociálnych sieťach. 
 • Bezpečnosť: mali by ste dohliadať na to, čo robí dieťa na svojom smartfóne. Pozor na stránky s neprimeraným obsahom a tiež na sexting, ktorý je v tejto digitálnej dobe veľmi rozšírený.

Aký telefón vybrať pre dieťa?

Malo byť mať vaše dieťa telefón i s internetom? Dnešné deti začínajú s používaním internetu oveľa skôr a intenzívnejšie ako ročníky pred nimi. Aj keď dieťaťu internet nezakúpite, v dnešnej dobe nie je vôbec náročné nájsť verejnú WIFI, na ktorú sa pripojí. Zákaz v tomto prípade úplne nestačí. Prvoradá je komunikácia s dieťaťom o bezpečnosti a nástrahách, ktoré mu hrozia vo virtuálnom svete. Dohodnite si so svojím dieťaťom pravidlá používania internetu pred tým, ako mu vložíte do rúk telefón. Buďte mu vzorom – nepoužívajte telefón počas stravovania či pred spaním. 

Predtým, ako vaše dieťa niečo stiahne do svojho zariadenia, vysvetlite mu, že sa musí najskôr s vami poradiť. Napriek tomu, že technológie sú prirodzenou súčasťou každodenného života, dbajte o to, aby vaše dieťa malo aj iné aktivity.

Tlačidlové modely telefónov môžete zakúpiť za 20 – 30 EUR. Majú dlhú výdrž batérie a poslúžia na to, aby sa s vami dieťa spojilo a vy s ním. Ide o ozajstný základ s dôrazom na menšie riziko rozbitia pri pádoch.

Smartfóny na rozdiel od tlačidlových telefónov podporujú inštaláciu špeciálnych aplikácií. Jednou z nich je napríklad ESET Parental Control. Vďaka nej máte prístup k informáciám o tom, koľko času deti strávia pri aplikáciách a ktoré aplikácie používajú. Tiež môžete vopred definovať kedy a na aké účely vaše dieťa nemá používať určité aplikácie či webové stránky.

Niektoré smartfóny disponujú i GPS zariadením, takže v prípade, ak sa vaše dieťa dlho neozýva, môžete zistiť, kde sa práve nachádza. 

1 komentár
Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

02.12.2022 17:33

Ja som dovolila starým rodičom kúpiť tablet. Keďže synček si vie posťahovat rôzne hry, vznikol problém: vysedavanie pred tabletom. Z toho dôvodu mu mobil nekupujem. Ešte nieje zrelý natoľko, aby si uvedomil, že dôležitejšia je komunikácia, pohyb na čerstvom vzduchu.Takže aj tablet mu dávam len výnimočne.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE