Výška dieťaťa v dospelosti – dá sa nejako predpovedať či vypočítať?

Kým sa dieťatko narodí, rodičia majú v hlave mnoho otázok. Okrem iného aj tú, ako bude ich ratolesť vyzerať. Aké bude mať oči, vlásky, noštek či ušká, to všetko sú veľké otázniky, ktoré majú na mysli. A potom bábätko príde na svet a takmer všetko je zodpovedané v priebehu jedného roka. Takmer všetko. Napríklad taká výška dieťaťa sa vykryštalizuje až o dlhé roky neskôr, v puberte či v ranej dospelosti. Pre tých najväčších zvedavcov, ktorí tak dlho nevydržia, má veda niekoľko tipov na to, ako by mohla definitívna výška dieťaťa približne vyzerať.

Ovplyvňujú ju rôzne faktory

Na úvod si povedzme, čo všetko môže ovplyvňovať to, aká bude výška dieťaťa v dospelosti. V prvom rade hrá úlohu pohlavie dieťaťa, pretože chlapci zvyknú štatisticky narásť o čosi viac ako dievčatá. Ako takmer vo všetkom, aj tu má svoje miesto genetika. Keď má dieťa v rodine väčšinou vysokých ľudí, je pravdepodobné, že pôjde v ich šľapajach. Nie je to však pravidlo. I nízki rodičia môžu mať v konečnom dôsledku vysoké dieťa. 

V neposlednom rade je dôležitá aj výživa, ktorú dieťa počas života prijíma a to, aký má metabolizmus. Štatistiky hovoria, že deti s nadváhou vyrastú vyššie ako chudé či podvyživené deti. Napokon aj zdravotné problémy môžu hrať úlohu vo vývine dieťaťa do výšky – celiakia, rakovina či artritída môžu zaviniť to, že dieťa bude nižšie. Dieťa s Marfanovým syndrómom, čo je genetická porucha, zasa môže byť extrémne vysoké.

Pozri aj: Hirudoterapia – liečba pijavicami: Kedy pomáha a kedy sa neodporúča?

aké bude dieťa vysoké

Zdroj: Shutterstock®

Dá sa vypočítať?

Dá sa teda budúca výška dieťaťa vypočítať? Veda hovorí jasne. Presné číslo nečakajte. Existujú však vzorce, podľa ktorých si môžete vypočítať približnú výšku vášho dieťaťa v dospelosti. Prvá metóda zohľadňuje vek dieťaťa v ranom veku. U chlapca by ste podľa neho mali vynásobiť jeho výšku v dvoch rokoch dvomi, u dievčat vynásobte dvomi výšku v 18 mesiacoch. Číslo, ktoré vám vyjde, by malo byť blízko výšky, akú vaše dieťa v dospelosti dosiahne. 

Ďalší vzorec sa drží výšok rodičov. Podľa neho by ste mali ich výšky zrátať dokopy. Od tohto čísla by ste mali v prípade dievčaťa odčítať 12,5 centimetra, v prípade chlapca 12,5 centimetra zasa pripočítať.

Odporúčame: Čarovná Terchová? Čakajú vás výhľady, túry a lyžovačka

veľkosť dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Kedy prestane rásť?

Mnoho rodičov sa pýta, kedy ich dieťa prestane rásť. Podľa odborníkov deti najviac narastú v období puberty, ktoré sa však líši od pohlavia aj konkrétneho jedinca. Vo všeobecnosti sa však puberta pre dievčatá začína vo veku 8 až 13 rokov, v prípade chlapcov je to o niečo neskôr, vo veku 9 až 14 rokov. Dievčatá podľa štatistík dosiahnu svoju definitívnu výšku približne vo veku 16 rokov, chlapci dorastú do definitívnej výšky do 18 rokov.

Zaujme ťa: Univerzálna sóda bikarbóna: Poznáš tieto spôsoby jej využitia?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE