Vlhčené obrúsky: Ako si ich jednoducho a rýchlo vyrobiť doma?

Vlhčené obrúsky alebo utierky sú skvelým pomocníkom, ktorý má v domácnosti široké uplatnenie. Využívajú ich nielen mamičky pri novorodencoch, ale aj gazdinky v domácnosti pri upratovaní. Ich praktickosť oceníme i počas ciest či výletov. A práve preto nie je vlhčených obrúskov nikdy dosť.

Vlhčené utierky sú dostupné vo viacerých predajniach – od drogérií cez potraviny až po lekárne. Niekedy vlhčené obrúsky z obchodov sú zložené z rôznych chemických látok. Keďže sú jednorazové, mnohokrát nás od ich používania odrádza vysoká spotreba, cena aj ekologická nešetrnosť.

Vedeli ste, že si vlhčené obrúsky dokážete vyrobiť doma? A to celkom rýchlo a jednoducho, s minimálnymi nákladmi, surovinami, ktoré máte bežne doma, a bez zbytočnej chémie.

Pozri aj: Domáci gél na pranie: Ako si ho jednoducho vyrobiť?

Na čo všetko sa vlhčené utierky využívajú?

Dnes existuje množstvo druhov vlhčených utierok s rôznym využitím.

 • Vlhčené obrúsky pre novorodencov a bábätká: sú vhodné pri prebaľovaní, utieraní špinavých detských ručičiek na ihrisku, utieraní úst po jedle, na očistenie hračiek. Vlhčené detské obrúsky so špeciálnym zložením sú nevyhnutnou súčasťou kozmetiky pre novorodenca a detskej kozmetiky.
 • Kozmetické odličovacie obrúsky: tieto obrúsky sa používajú na odlíčenie pleti, očí či osvieženie pokožky. Oceníte ich najmä na cestách, ak sa chystáte tráviť noc mimo svojho domova.
 • Upratovacie vlhčené utierky: nájdu široké využitie v domácnosti. Sú výborným pomocníkom pri utieraní prachu, utieraní povrchov v kuchyni, v kúpeľni či klávesnice počítača. Vlhčené utierky na podlahu rozpúšťajú nečistoty, absorbujú ich a odstraňujú z povrchu podláh.
 • Vlhčené utierky na intímnu hygienu: tieto utierky sú určené na použitie pre citlivú pokožku intímnych oblastí dospelých.
 • Vlhčené utierky pre zvieratá: používajú sa na rýchle očistenie labiek po príchode zvonku alebo iných častí tela domácich miláčikov.
Obrúsky

Zdroj: Depositphotos

Ako vyrobiť vlhčené utierky pre deti?

Na výrobu detských vlhčených utierok budete potrebovať:

 • rolku kuchynských papierových utierok (pevné, trojvrstvové)
 • uzatvárateľnú nádobu z plastu alebo skla, do ktorej sa vojde polovica rolky papierových utierok
 • 400 ml prevarenej teplej vody (alebo destilovanej vody)
 • 2 lyžice kokosového oleja
 • 2 lyžice detskej umývacej emulzie
 • 2 lyžice detského olejčeka
 • pár kvapiek esenciálneho tea tree olejčeka

Návod na výrobu

 1. Rolku kuchynských papierových utierok prerežte v polovici ostrým nožom. Jednu polovicu vložte do vhodnej sklenenej alebo plastovej nádoby. Druhú polovicu si odložte na ďalšiu prípravu utierok.
 2. V nádobe zmiešajte 400 ml prevarenej teplej vody, kokosový olej, detskú umývaciu emulziu a detský olejček. Môžete pridať aj pár kvapiek tea tree olejčeka, ktorý príjemne vonia a pôsobí antibakteriálne.
 3. Zmes dobre premiešajte, kokosový olej by sa mal v teplej vode úplne rozpustiť a všetky ingrediencie by sa mali pekne spojiť.
 4. Pripravenou zmesou zalejte rolku papierových utierok v nádobe. Nechajte niekoľko minút odstáť, aby utierky nasiakli tekutinu.
 5. Do viečka, vrchnáka pripravenej nádoby vyrežte menší otvor v tvare X, ktorý bude slúžiť na vyťahovanie vlhčených utierok.
 6. Z nasiaknutej rolky papierových utierok vyberte kartónový stred.
 7. Hotové detské vlhčené obrúsky ťahajte od stredu rolky. Prvý obrúsok prevlečte otvorom vo viečku a nádobu uzavrite.

Neprehliadni: Ako často prať posteľnú bielizeň? Toto je vhodný interval!

Obrúsky

Zdroj: Depositphotos

Ako na výrobu domácich vlhčených obrúskov na upratovanie?

Pripravte si:

 • rolku kuchynských papierových utierok (pevné trojvrstvové)
 • uzatvárateľnú nádobu z plastu alebo skla
 • 200 ml prevarenej vody
 • 100 ml octu
 • pár kvapiek saponátu
 • pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (levanduľový, citrónový, mätový)

Postup na výrobu domácich vlhčených obrúskov na upratovanie je ten istý ako pri detských utierkach:

 1. Rolku kuchynských papierových utierok prerežte v polovici ostrým nožom.
 2. V nádobe zmiešajte vodu s octom a saponátom. Pokiaľ chcete, pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho olejčeka.
 3. Pripravenou zmesou zalejte rolku papierových utierok v nádobe, nechajte niekoľko minút odstáť, aby sa utierky nasiakli roztokom.
 4. Do viečka pripravenej nádoby vyrežte menší otvor v tvare X, ktorým budete vlhčené utierky vyťahovať.
 5. Z nasiaknutej rolky papierových utierok vyberte kartónový stred.

Ako skladovať domáce vhlčené utierky?

Vaše domáce vlhčené obrúsky uchovávajte pri izbovej teplote, nie na slnku alebo v chlade. Majte ich uskladnené v uzatvárateľnej nádobe, najlepšie v plastovej nádobke s vekom, aby nevysychali. Vlhčené utierky môžu vydržať 2 – 4 týždne, ak ich budete dobre uchovávať. Ak sa do nich zanesú nečistoty, môže sa stať, že sa v nich začne tvoriť pleseň. V takom prípade vlhčené obrúsky vyhoďte.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE