„Dry brushing“ alebo „suchá masáž“ pre krajšiu pokožku celého tela

Dámy, poznáme to všetky – sledujeme nové trendy, venujeme si čas pre seba, regenerujeme telo i myseľ. Vždy sa však ale objavia novinky, ktoré budeme chcieť vyskúšať. Žijeme v rýchlej dobe, a častokrát rovnako rýchlo aj absorbujeme prílev všetkých nových informácií. Čo sa ale týka suchej masáže, na pár minút zbystrite pozornosť.

Čo je to „suchá masáž“?

Môže to znieť ako niečo nové, avšak v skutočnosti sa táto metóda čistenia pokožky celého tela praktizuje už po stáročia. „Tento proces zahŕňa použitie špeciálnej exfoliačnej kefy na suchú pokožku na stimuláciu lymfatického systému, zníženie opuchov a exfoliáciu odumretých kožných buniek,“ vysvetľuje Merry Thornton, C.P.A., certifikovaný lekár a zakladateľ Element Medical Aesthetics.

Exfoliácia je zbavovanie sa vrchnej vrstvy odumretých buniek z povrchovej vrstvy pokožky. Je všeobecne známe, že vekom sa obnova buniek spomaľuje. Práve exfoliácia tento jav, naopak, urýchľuje. Za celý život ľudské telo stratí takmer 20 kilogramov odumretej kože. V dospelosti sa pokožka ľudského tela obnoví za 28 dní, po 40-tke ale až za 45 dní. Preto ak suchú masáž začleníme do našej dennej rutiny, získame tak množstvo výhod.

Odporúčame: Sebarozvoj s koučkou: Ako na pozitívne myslenie?

suchá masáž

Zdroj: Shutterstock®

Ako správne vykovávať „Dry brushing“?

Vyberte si kefu s prírodnými, nie syntetickými štetinami – vhodné sú napríklad sisalové, jutové alebo kokosové vlákna, ako tvrdí dermatológ so sídlom v Houstone, Texas, Kemuto Mokaya, M.D. „Používajte kefu s dlhšou rúčkou, ktorá sa zmestí do dlane, aby ste sa ľahšie dostali na menej dostupné miesta, ako je chrbát alebo zadné časti nôh.“

Uistite sa, že vaša pokožka je naozaj suchá – vhodný čas na suchú masáž je tesne pred kúpeľom či sprchou, kedy je pokožka ešte suchá, a čistenie nám zabezpečí exfoliáciu bez odstránenia prirodzených olejov našej pokožky. Osprchovaním následne opláchneme suché kožné bunky a nečistoty.

Nasledujte lymfu – lymfa prúdi smerom k srdcu, preto je dôležité čistiť sa rovnakým smerom:

  • ideálne je začať na chodidlách a dlhými pohybmi smerovať nahor k srdcu, čo zlepšuje cirkuláciu krvi a predchádza poškodeniam ciev;
  • na miestach so sklonom k celulitíde sú v poriadku aj krúživé pohyby;
  • čistenie každej oblasti zopakujte trikrát a potom prejdite na druhú nohu;
  • masírujte nohy, zadok, brucho, chrbát – nezabúdajte na pohyby smerom k srdcu;
  • pokračujte rukami – zdvihnite ruku nad hlavu a vyčistite ju od zápästia pohybmi smerom nadol pozdĺž vnútorného ramena a jemne prechádzajte cez podpazušie a vonkajšie prsné tkanivo, následne po zadnej strane paže k ramenám a krku;
  • čistenie každej oblasti zopakujte trikrát a potom prejdite na druhú ruku;
  • citlivé miesta, ako napríklad prsia, masírujte jemne a vyhnite sa dvorcom a bradavkám;
  • suchú kefu, ktorú používate na telo, nepoužívajte na tvár;
  • nikdy nemasírujte zapálenú alebo poškodenú pokožku.

Pri suchej masáži použite mierny tlak – zároveň k sebe buďte jemní. Vaša pokožka môže byť po čistení jemne ružová, ale nikdy by ste nemali pociťovať pálenie, začervenanie alebo zápal.

Pridajte esenciálne oleje – pre lepšie účinky suchej masáže môžete použiť zopár kvapiek esenciálnych olejov. Rozmarín, grapefruit a cyprus sú vhodné na boj proti celulitíde, pričom dodávajú pokožke hladší vzhľad. Fenikel, borievky a pelargónia zmierňujú opuchy. Pocit povzbudenia vyvoláva esenciálny olej ako káva alebo čierne korenie.

Nikam sa neponáhľajte a doprajte si aspoň 2 minúty tejto procedúry. Niekedy máme tendenciu veci urýchliť a skončiť skôr, preto sa uistite, že idete pomaly a sústredíte sa. Zatvorte oči, kontrolujte telo a vychutnávajte si starostlivosť o samých seba.

Po osprchovaní zvláčnite pokožku prírodným mliekom alebo olejom bez obsahu parabénov, chemikálií a syntetických látok. Na výživu a hydratáciu pokožky je najideálnejší kokosový olej.

Zaraďte suchú masáž do svojej každodennej rutiny. Teraz už viete, koľko blahodarných účinkov to bude mať na vaše telo. A čo je veľmi dôležité – suchú kefu nezabúdajte pri pravidelnom používaní vyčistiť aspoň raz za týždeň. Umyte ju mydlom a teplou vodou a nechajte vysušiť na slnečnom mieste. Vyhnite sa tomu, aby sa kefa stala živnou pôdou pre plesne a baktérie, preto ju udržiavajte čistú, suchú a uchovávajte ju na chladnom a tmavom mieste. Po vyčistení jej ale doprajte krátky pobyt na slniečku na parapete, pretože ultrafialové lúče sú najlepším prírodným antiseptikom.

Prečítajte si aj: Intermittent fasting alebo prerušovaný pôst – je pre nás prospešný?

dry brushing

Zdroj: Shutterstock®

Benefity suchej masáže - „Dry brushing“:

1. Podpora prekrvenia a prúdenia lymfy

Suchá masáž podporuje lymfatický systém, čím napomáha vášmu telu eliminovať toxíny, ktoré sa v ňom nachádzajú. Podporuje taktiež prirodzený proces dodávania živín a pomáha telu zbavovať sa prebytočnej vody a toxínov z tela.

2. Zlepšenie krvného obehu

Čistenie pokožky suchou masážou zvyšuje cirkuláciu krvi a podporuje tok krvi bohatej na kyslík, čoho výsledkom je prirodzená regenerácia kožných buniek. Zlý krvný obeh môže viesť k celulitíde, opuchom, bolestiam a kŕčovým žilám.

3. Napomáha odstrániť celulitídu

 Suchá masáž pokožky môže pomôcť zmäkčiť tukové usadeniny pod kožou, čo môže minimalizovať výskyt celulitídy v spojení s inými zmenami životného štýlu.

4. Je to skvelý spôsob, ako sa prebudiť

Väčšina ľudí odporúča zaviesť suchú masáž ráno, ale vieme, že nie vždy je to vzhľadom na naše pracovné a rodinné povinnosti možné. Koniec koncov, ráno či večer, dôležité je začať a zaradiť túto skvelú procedúru do našej dennej rutiny, nech to je kedykoľvek.

5. Exfoliácia pokožky

Suchou masážou sa odstraňujú nepotrebné odumreté kožné bunky, čím získavame nielen jemnejšiu pokožku, ale naše telo potom jednoduchšie prijme hydratáciu v podobe krému alebo oleja a vylúči z tela toxíny.

6. Prebúdza nervový systém

Suchá masáž pomáha stimulovať nervový systém práve stimuláciou nervových zakončení v koži, vďaka čomu sa cítime svieži a nabudení.

7. Zlepšuje tón pleti

Stimulácia nervového systému tiež stimuluje svalové vlákna, ktoré vytvárajú svalový tonus, ktorý pomáha pôsobiť proti ochabnutej pokožke.

8. Zmierňuje úzkosť

Suchá masáž môže byť upokojujúcim rituálom uvoľňujúcim stres, ktorý zmierňuje napätie v tele. Dr. Leslie Korn odporúča suchú masáž aj ako terapiu pre pacientov s depresiami a úzkosťou. Suchá masáž je podľa nej bezpečnou činnosťou starostlivosti o seba, ktorú možno robiť denne aj ako spôsob kontroly a spojenia sa so svojimi pocitmi, vnemami, hranicami a sebaobrazom tela.

Pozri aj: Bolesť hlavy po sacharidovom jedle – prečo sa objavuje?

dry brushing

Zdroj: Shutterstock®

Starajte sa o seba zvnútra aj zvonku, pretože vaša pokožka je zrkadlom vášho zdravia. Vyvážené stravovanie, dostatočný pitný režim, pravidelný pohyb a kvalitný spánok, to je aj životný štýl. Práve ten, ako aj vnútorná rovnováha každého z nás, je kľúčom nielen ku krásnej pokožke, ale aj k celkovému zdraviu. Preto sa nevzdávajte na ceste za vašim žiarivým vzhľadom.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE